Chapter 09, Problem 50 GO Two thin rods of length L are rotating with the same a
ID: 2029568 • Letter: C
Question
Chapter 09, Problem 50 GO Two thin rods of length L are rotating with the same angular speed (in rad/s) about axes that pass perpendicularly through one end. Rod A is massless but has a particle of mass 0.75 kg attached to its free end. Rod B has a mass of 0.75 kg, which is distributed uniformly along its length. The length of each rod is 0.79 m, and the angular speed is 5.3 rad/s. Find the kinetic energies of rod A with its attached particle and of rod B (a) KEA- (b) KEB Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
here,
length of rod , l = 0.79 m
angular speed , w = 5.3 rad/s
mass of rod B , mB = 0.75 kg
m = 0.75 kg
a)
the kinetic energy of A , KEa = 0.5 * (m * l^2) * w^2
KEa = 0.5 * ( 0.75 * 0.79^2) * 5.3^2 J
KEa = 6.57 J
b)
the kinetic energy of B , KEb = 0.5 * ( m * l^2 /3) * w^2
KEb = 0.5 * ( 0.75 * 0.79^2 /3) * 5.3^2 J
KEb = 2.19 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.