A particle of mass 3.00 kg is attached to a spring with a force constant of 150
ID: 1979410 • Letter: A
Question
A particle of mass 3.00 kg is attached to a spring with a force constant of 150 N/m. It is oscillating on a frictionless, horizontal surface with an amplitude of 5.00 m. A 7.00-kg object is dropped vertically on top of the 3.00-kg object as it passes through its equilibrium point. The two objects stick together.(a) What is the new amplitude of the vibrating system after the collision?
-----m
(b) By what factor has the period of the system changed?
------
(c) By how much does the energy of the system change as a result of the collision?
-------J
Explanation / Answer
A = xm = 5m
so kx2 /2 = mv2 /2
150 x 52 /2 = 3 x v2 /2
v = 35.36 m/s at equilibrium point
new velocity of 3 kg + 7kg mass is v'.
so 3 X 35.36 = (3 + 7)v'
v' = 10.61 m/s
a) 150 X x'2 / 2 = (10) x 10.612 /2
x' = 2.74 m
A' = 2.74 m
b) T = 2m/k
so T" / T = 210/k / 23/k
= (10/3) = 1.83
c) E = [ 10 X 10.612 /2] - [3 X 35.362 /2 ] = - 1312.634 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.