A 4.00 m radius merry-go-round has a mass 80 kg. A 50 kg person is standing on i
ID: 2035107 • Letter: A
Question
A 4.00 m radius merry-go-round has a mass 80 kg. A 50 kg person is standing on it at 3.5 m from the
axis. The merry-go-round has an initial speed of 0.50 rad/s. The person then walks towards the
center and stops when he is 0.5 m away from the axis. Calculate the new angular speed of the merry-
go-round, and the old and new linear speeds of the person.
Calculate Initial Moment of inertia of disk + person:
Calculate initial angular momentum:
Calculate Final Moment of inertia of disk + person:
Calculate final angular momentum:
Calculate new angular speed:
Calculate linear speeds of person:
Initial:
Final:
Explanation / Answer
Moment of inertia of merry go round=80*4²/2=640 kg-m²
Moment of inertia of man about center=50*3.5²=612.5 kg-m²
Total initial moment of inertia =640+612.5=1252.5 kg-m²
Initial angular velocity=0.5 rad/s
Initial angular momentum=1252.5*0.5=626.25
Final moment of inertia of man=50*0.5²=12.5 kg-m²
Final momemt of inertia of system=640 kg-m²
Final total moment of inertia=12.5+640=652.5 kg-m²
Final Angular velocity =626.25/652.5=0.96 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.