A 4.00 percent coupon municipal bond has 12 years left to maturity and has a pri
ID: 2684554 • Letter: A
Question
A 4.00 percent coupon municipal bond has 12 years left to maturity and has a price quote of 106.80. The bond can be called in eight years. The call premium is one year of coupon payments. (Assume interest payments are semiannual and a par value of $5,000.) Compute the bonds current yield. (Round your answer to 2 decimal places.) Current yield % Compute the yield to maturity. (Round your answer to 2 decimal places.) Yield to maturity % Compute the taxable equivalent yield (for an investor in the 35 percent marginal tax bracket). (Round your answer to 2 decimal places.) Equivalent taxable yield % Compute the yield to call. (Round your answer to 2 decimal places.) Yield to call %Explanation / Answer
corrent yield= 4.35/107.5= 4.047% or 4.05% YTM= 4.35PVIFA(YTM,15)+ 1000PVIF(YTM,15) YTM= 3.69%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.