A positive charge of 4.10 microC is ixed in place. From a distance of 3.60cm a p
ID: 2049364 • Letter: A
Question
A positive charge of 4.10 microC is ixed in place. From a distance of 3.60cm a particle of mass 6.80g and charge +3.80 microC is fired with an initial speed of 72.0m/s directly toward the fixed charge.How close to the fixed charge does the particle get before it comes to rest?Hint: The particle comes to rest when it has no kinetic energy. The change in kinetic energy will be equal to the increase in electrical potential energy. Note that the particle has some potential energy at the starting point.
Detailed explanation and correct answer please!
Explanation / Answer
Total energy initially= 1/2 *m*v^2 +kq1*q2/r Final=0+ kq1*q2/x 0.5*6.8*10^-3 * 72*72 + 9*10^9 *4.1*10^-6 * 3.8*10 ^-6 /0.036 =9*10^9 *4.1*10^-6 * 3.8*10 ^-6 /x 17.625 + 3.895 =0.14/x 21.52=0.14/x x=0.65 cm thus it comes close near to 0.65cm from fixed charge
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.