An object is placed 19.2 cm from a first converging lens of focal length 11.1 cm
ID: 2064665 • Letter: A
Question
An object is placed 19.2 cm from a first converging lens of focal length 11.1 cm. A second converging lens with focal length 5.00 cm is placed 10.0 cm to the right of the first converging lens.(a) Find the position q1 of the image formed by the first converging lens.
_____cm
(b) How far from the second lens is the image of the first lens?
______cm beyond the second lens
(c) What is the value of p2, the object position for the second lens?
______cm
(d) Find the position q2 of the image formed by the second lens.
______cm
(e) Calculate the magnification of the first lens.
______
(f) Calculate the magnification of the second lens.
_______
(g) What is the total magnification for the system?
_______
Explanation / Answer
a)
1/q = 1/f - 1/p = 1/11.1 - 1/19.2 >>>> q1 = 26.311 cm
b)
26.311-10 = 16.311 cm
c)
p2 = 16.311 cm
d)
1/q = 1/f - 1/-p = 1/5 + 1/16.311 >>>> q2 = 3.827 cm
The final image lies 3.827 cm to the right of lens 2.
e)
m1 = -26.311/19.2 = -1.37
f)
m2 = -3.827/-16.311 = 0.235
g)
m = m1*m2 = -1.37 * 0.235 = -0.322
h)
real
i)
upward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.