An object is placed 19.4 cm from a first converging lens of focal length 12.3 cm
ID: 1448978 • Letter: A
Question
An object is placed 19.4 cm from a first converging lens of focal length 12.3 cm. A second converging lens with focal length 5.00 cm is placed 10.0 cm to the right of the first converging lens.
(a) Find the position q1 of the image formed by the first converging lens.
(b) How far from the second lens is the image of the first lens?
(c) What is the value of p2, the object position for the second lens?
(d) Find the position q2 of the image formed by the second lens.
(e) Calculate the magnification of the first lens.
(f) Calculate the magnification of the second lens.
(g) What is the total magnification for the system?
(h) Is the final image real or virtual (compared to the original object for the lens system)?
Is it upright or inverted (compared to the original object for the lens system)?
Explanation / Answer
a) for converging lens,
f = + 12.3 cm
object distane, p1 = 19.4cm
using lens equation,
1/f = 1/p + 1/q
1/12.3 = 1/19.4 + 1/q1
q1 = 33.61 cm
b) first image distance from 2nd lens = 33.61 - 10 = 23.61 cm
c) object position,
p1 = -23.61 cm
d) 1/5 = 1/(-23.61) + 1/q2
q2 = 4.13 cm
e) m1 = - (q1/p1) = -33.61 / 19.4 =- 1.73
f) m2 = - (q2/p2) = 0.175
g) m = m1 x m2 = - 0.303
h) real
m is negative so inevrted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.