A block of mass 589 g is pushed against the spring (located on the left-hand sid
ID: 2099461 • Letter: A
Question
A block of mass 589 g is pushed against the spring (located on the left-hand side of the track) and compresses the spring a distance 5.4 cm from its equilibrium position(as shown in the ?gure below). The block starts from rest, is accelerated by the compressed spring, and slides across a frictionless horizontal track (as shown in the ?gure below). It leaves the track horizontally, ?ies through the air, and subsequently strikes the ground. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 What is the spring constant? Answer in units of N/m
part 2
What is the speed v of the block when it leaves the track? Answer in units of m/s
part 3
What is the total speed of the block when it hits the ground? Answer in units of m/s
Explanation / Answer
part 1:
The force, F, on the spring is m*g = 0.589 * 9.81 = 5.778 N
So, remembering to convert cm to m
k = 5.778/0.054 = 107 N/m
part 2:
Time of flight T= sq rt (2h/g)
Horizontal velocity v= range / time of flight
part 3:
V= sq rt [v^2 +2gh]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.