An object of mass m is attached to a spring having force constant k. The object
ID: 2117507 • Letter: A
Question
An object of mass m is attached to a spring having force constant k.
The object oscillates with simple harmonic motion.
Its maximum displacement from equilibrium is A.
What is the total mechanical energy of the spring/mass system when
The object is located at
(a) x = +A
(b) x = %u2013A
(c) x = 0
Also, when the object is located at x = +A/2,
(d) what is the potential energy of the system?
(e) what is the kinetic energy of the system?
Explanation / Answer
for a, b,c all cases total energy of system is always consatnt and is equal to 1/2KA^2
d) potential energy = 1/2kx^2 here x=A/2 so PE= 1/8KA^2 and KE= total - PE = 3/8kA^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.