a = 4, b = 5, m = 45, n = 91 Water is moving with a speed of ( m /10) m/s throug
ID: 2127174 • Letter: A
Question
a = 4, b = 5, m = 45, n = 91
Water is moving with a speed of (m/10) m/s through a long pipe with a cross sectional area of |a-b| cm2. Near the outlet, the water gradually descends (n/10) m as the pipe increases in area to |a+b| cm2. This lower end of the pipe is open to the air.
(a) What is the speed of the water at the lower level (as it exits the pipe)?
(b) What is the absolute pressure in the pipe, at the higher level?
(c) What is the gauge pressure at the lower level?
(d) What volume of water passes through the pipe in 1.00 minutes?
show work for all please and I'll rate very good
Explanation / Answer
part a) v1*a1=v2*a2; v2=(a+b)/(b-a)/m*10=2m/s; partb) P1/rho/g+v1^2/2/g+n/10=Patm/rho/g+v2^2/2/g+0; P1=0.4017*rho*g=3941.3 Pa; partc) gauge pressure=0; partd) volume of water passes=v1*a1*t(in s)=10800cm^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.