The drive propeller of a ship starts from rest and accelerates at 3.00 x 10-3 ra
ID: 2146039 • Letter: T
Question
The drive propeller of a ship starts from rest and accelerates at 3.00 x 10-3 rad/s2 for 2.90 x 103 s. For the next 1.70 x 103 s the propeller rotates at a constant angular speed. Then it decelerates at 2.50 x 10-3 rad/s2 until it slows (without reversing direction) to an angular speed of 3.20 rad/s. Find the total angular displacement of the propeller.Explanation / Answer
1 rev/0.5s = 2 rev/s -> 12.57 radians/s = final angular velocity = wf Time required = 10 rad / (average angular velocity wf/2 = 10/6.28 = 1.59 s Angular acceleration = wf/t = 7.9 rad/s^2 The mass and radius of the wheel are not needed to answer the questions, but would be needed for the required torque.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.