The circular wire loop has 10 turns and a radius of 1.0 cm. The total electrical
ID: 2175746 • Letter: T
Question
The circular wire loop has 10 turns and a radius of 1.0 cm. The total electrical resistance of the 10 turn loop is 0.10?. The magnitude of the magnetic field due to the solenoid near the wire loop at t=0s is 0.002T. Thecurrentthrough thesolenoiddoubles between t=2s and t=4s.
a)What is the magnitude of the magnetic flux through the wire loop at t=1s?
b)What is magnitude of the rate-of change of the magnetic flux through the wire loop at t=3s?
c)What is the magnitude of the EMF in the wire loop at t=3s?
d)What is the magnitude of the current in the wire loop at t=3s?
Explanation / Answer
10 turns
a)flux=10*.002*3.14*10-4=6.28*10-6
b)d/dt=nAdB/dt=nANdi/dt
n wire turns=10
N is number of turns in solonoid
at t=0 o 2
.002=Ni
at t=4
B=.004=N*2i
at t=3
di/dt=.002/2=.001 (change in B/t)
d/dt=nAdB/dt=3.14*10-4*10-2=3.14*10-5
c) magnitude of emf=d/dt=3.14*10-6 V
d)i=3.14*10-5/.1=3.14*10-4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.