A 5,000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is br
ID: 2185811 • Letter: A
Question
A 5,000-kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is brought to rest by a combination of two coiled springs as illustrated in the figure below. Both springs are described by Hooke's law and have spring constants k1 = 1,700 N/m and k2 = 3,100 N/m. After the first spring compresses a distance of x1 = 27.3 cm, the second spring acts with the first to increase the force as additional compression occurs as shown in the graph. The car comes to rest x2 = 50.5 cm after first contacting the two-spring system. Find the car's initial speed.
Explanation / Answer
.5*k1*(x1+x2)^2+.5*k2*x2^2=.5*m*v^2 so v=.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.