A coil of wire is connected to a power supply and a current is running in the co
ID: 2217273 • Letter: A
Question
A coil of wire is connected to a power supply and a current is running in the coil. A single loop of wire is located near the coil, with its axis on the same line as the axis of the coil. The radius of the loop is 4 cm. (a) At time t1=0 s the magnetic field at the center of the loop is 0.6 T in the direction shown in the diagram. What is the absolute value of the magnetic flux through the loop at time t1? (Assume the magnetic field due to the coil is uniform in direction and magnitude over the whole area of the loop.) (b) At a later time, t2=0.5 s, the current in the coil has decreased. In what direction is theExplanation / Answer
a) Magnetic flux = B * Area = 0.6 * pi * R * R = 3.014 * 10^-3 Weber or 30 Gauss b) Again the figure is missing, The non- coulomb electric field will appear so that the decrease in the magnetic field is compensated by magnetic field generated by current due non-coulomb electric field. c) rate of change of flux = Rate of change of B * Area = (0.6-0.45)/(0.5) * Area = 0.3 * pi * R*R = 1.50 * 10^-3 V d) Current = EMF / R = Rate of change of flux / R = 75.36 * 10^-6 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.