A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water
ID: 2226290 • Letter: A
Question
A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water flowing at 0.733 m/s will leave the end of a horizontal channel at the top of a vertical wall h = 3.85 m high and falls into a pool (see figure). How far from the wall will the water land? Will the space behind the waterfall be wide enough for a pedestrian walkway? (Assume the water must land 2 m from the wall to provide adequate space for a person to walk beneath the waterfall.) Yes No To sell her plan to the city council, the architect wants to build a model to standard scale, one-fifteenth actual size. How fast should the water flow in the channel in the model? m/sExplanation / Answer
time taken to land=sqrt(2*h/g)=sqrt(2*3.85/9.8=0.88 sec so distance in horizontal direction=0.733*0.88=0.645 m b)NO c)0.733*15=10.995 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.