How much work must be done to bring three electrons from a great distance apart
ID: 2228869 • Letter: H
Question
How much work must be done to bring three electrons from a great distance apart to 2.5Explanation / Answer
> no work done in bringing the 1st electron, as there is no opposing force > bringing 2nd electron to r = 1.37*10^-10 m when 1st is positioned = elec potential energy of system U12 = 9*10^9 * e^2/2.5*10^-10 -------------------------- suppose a 3 eectron system is arranged with electron s being on vertices equilatral triangle of side 2.5*10^-10m ----------------- PE system = total work done PE = U12 + U13 + U23 each oneis same PE = 9*10^9[3 e^2/2.5*10^-10] PE = 9*10^9[3 *1.6*1.6*10^-19*10^-19/2.5*10^-10]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.