A 12 kg block rests on a 4 kg bracket shown in the ?gure. The 4 kg bracket sits
ID: 2240895 • Letter: A
Question
A 12 kg block rests on a 4 kg bracket shown
in the ?gure. The 4 kg bracket sits on a
frictionless surface. The coe?cients of static
and kinetic friction between the 12 kg block
and the bracket on which it rests are 0.5 and
0.3, respectively.
A 12 kg block rests on a 4 kg bracket shown n the figure. The 4 kg bracket sits on a frictionless surface. The coefficients of static and kinetic friction between the 12 kg block and the bracket on which it rests are 0.5 and 0.3, respectively. What is the maximum acceleration of the bracket if the 12 kg block is not to slide on the bracket? What is the corresponding force applied?Explanation / Answer
F = 0.5*12*9.8 = 58.8N
a = 58.8/16 = 3.675m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.