A particle of mass 500mg and charge 85mC moves in a region of space where the el
ID: 2250882 • Letter: A
Question
A particle of mass 500mg and charge 85mC moves in a region of space where the electric field is uniform and is given by E=(3.5 N/Ci - 2.5 N/Cj) If the velocity of the particle at t=0 is given by vi=(75m/si + 95 m/sj). What is the speed of the particle after two seconds?
I'm stuck on this question. Please show steps so that I can understand the answer. Thank you.
A particle of mass 500 mg and charge 85 mC movies in a region of space where the electric field is uniform and is given by E = (3.5 N/CL - 2.5 N/Cj). If the velocity of the particle at t = 0 is given by v1 = (75 m/si + 95 m/sj). What is the speed of the particle after two seconds?Explanation / Answer
F= m*a = E*q
a = E*q/m = ((3.5i - 2.5j)*85*10^-6)/0.5 = 595*10^-3 i - 425*10^-3j
Vf = Vi + at = (75i + 95) + (595*10^-3 i - 425*10^-3j)*2
Vf = 73.81 i + 94.15j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.