An object of mass m = 4.2 g and charge Q = 42 ? C is attached to a string and pl
ID: 2256671 • Letter: A
Question
An object of mass m = 4.2g and charge Q = 42?C is attached to a string and placed in a uniform electric field that is inclined at an angle of 30.0 ? with the horizontal (see the figure). The object is in static equilibrium when the string is horizontal. (Figure 1)
Find the tension in the string
An object of mass m = 4.2g and charge Q = 42?C is attached to a string and placed in a uniform electric field that is inclined at an angle of 30.0 ? with the horizontal (see the figure). The object is in static equilibrium when the string is horizontal. Find the tension in the stringExplanation / Answer
Let T be tension ,
Then T= F cos 30
and mg = Fsin 30
Where F force expeirieced by Charge ,
which will be 30 to Horizontal and away upwards
T = mg cot 30 =4.2 X 10 ^-3 * 9.8 * sqrt(3) = 0.0712N
F= T/cos 30 = 0.0712N
T=0.0612N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.