At a distance r 1 from a point charge, the magnitude of the electric field creat
ID: 2270682 • Letter: A
Question
At a distance r1 from a point charge, the magnitude of the electric field created by the charge is 264 N/C. At a distance r2 from the charge, the field has a magnitude of 129 N/C. Find the ratio r2/r1.
Explanation / Answer
The field obeys the inverse-square law. c1/c2 = 269/129 Which must be the inverse square of the ratio r1/r2. So: r1/r2 = ?(129/269) = .6925 r2 / r1 = 1 / .6925 = 1.444
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.