When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly tha
ID: 2274482 • Letter: W
Question
When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly that it becomes a neutron star, with a radius of about 20 km (about the size of the San Francisco area). If a neutron star rotates once every second,
a) what is the speed of a particle on the star's equator?
b) What is the particle's centripetal acceleration in meters per second squared?
c) What is the particle's centripetal acceleration in g-units (ratio to g)?
d) If the neutron star rotates even faster, what happens, i.e. what would be the particle's centripetal acceleration in g-units if the period was 0.5 s?
Explanation / Answer
a)
Angular velocity, omega, can be rewritten as (2*pi/T), where pi is 3.14 and T is the period (1 second)
omega= (2 *3.14)
omega= 6.28 m/s
B)
Next, we need to relate omega to velocity.
By multiplying omega by the radius, (20000 meters), we can get tangental velocity.
This identity is derived from changing an angle into an arc length.
So from this, we get that the speed is 40000*pi m/s
To get centripetal acceleration,
acentripetal=v^2/r
acentripetal = 788768 m/s^2
C)
To put this into terms of g's, just divide by the acceleration due to gravity. g=9.81
= 80404.5G
d) if peroid was 0.5s
omega = 12.56m/s
acentripetal = 3155072 m/s^2
in ratio of G = 321617.94G
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.