When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly tha
ID: 2288235 • Letter: W
Question
When a large star becomes a supernova, its core may be compressed so tightly that it becomes a neutron star, with a radius of about 22 km (about the size of a typical city). If a neutron star rotates once every 0.86 seconds, (a) what is the speed of a particle on the star's equator and (b) what is the magnitude of the particle's centripetal acceleration? (c) If the neutron star rotates faster, do the answers to (a) and (b) increase, decrease, or remain the same?
(a) number______ unit______
(b) number______ unit______
(c) increase, decrease or the same
Explanation / Answer
a) v = 2 pi r / T = 2 pi * 22 * 103 / (0.86 s )
= 1.61 * 105 m/s
---------------------------------------------------
b) a = v2 / R = (1.61 * 105)2 / (22 * 103)
= 11.74 * 105 m/s
--------------------------------------------------
c) increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.