A coin is tossed upward with an initial speed of 7.5 m/s2. In the absence of air
ID: 2274773 • Letter: A
Question
A coin is tossed upward with an initial speed of 7.5 m/s2. In the absence of air resistance, how high does the coin go above the point of release? What is the total time it is in the air before returning yo it's releasing pint?
Explanation / Answer
vf^2 - vi^2 = 2 g y ==> 0^2 - (7.5*7.5) = 2 * (-9.81) * (h) ==> h = 2.87 m -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- t = 2 * vi/g = 2*7.5/9.81 = 1.53 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.