A coin is weighted so that there is a 58.8% chance of it landing on heads when f
ID: 3207768 • Letter: A
Question
A coin is weighted so that there is a 58.8% chance of it landing on heads when flipped. The coin is flipped 15 times.
Find the probability that the number of flips resulting in "heads" is at least 5 and at most 10.
Round your answer to 4 decimal places.
The mean salary of people living in a certain city is $37500 with a standard deviation of $2322. A sample of 53 people is selected at random from those living in the city.
Find the probability that the mean income of the sample is within $500 of the population mean.
Round your answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
a)
P(heads =5) =15C5*(0.588)5(0.412)10 = 0.0297
P(heads =6) =15C6*(0.588)6(0.412)9 =0.0708
P(heads =7) =15C7*(0.588)7(0.412)8 = 0.1298
P(heads =8) =15C8*(0.588)8(0.412)7 =0.1853
P(heads =9) =15C9*(0.588)9(0.412)6 =0.2057
P(heads =10) =15C10*(0.588)10(0.412)5 = 0.1761
P("heads" is at least 5 and at most 10 ) = 0.0297+0.0708+0.1298+0.1853+0.2057+0.1761 = 0.7974
b)standard deviation of sample mean = 2322/53 = 318.95
mean = 37500
mean income of the sample is within $500 of the population mean i.e in (mean - 500,mean+500)
z for mean -500 is (-500)/318.95 = -1.5676,pvalue = 0.058487
z for mean +500 is (500)/318.95 = 1.5676,pvalue = 0.941513
P(x<mean-500) = 0.058487
P(x<mean+500) = 0.941513
P(mean-500<x<mean+500) = 0.941513-0.058487 =0.883
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.