Celine Dion Company issued $1,092,000 of 10%, 20-year bonds on January 1, 2014,
ID: 2482905 • Letter: C
Question
Celine Dion Company issued $1,092,000 of 10%, 20-year bonds on January 1, 2014, at 102. Interest is payable semiannually on July 1 and January 1. Celine Dion Company uses the effective-interest method of amortization for bond premium or discount. Assume an effective yield of 9.7705%.
Prepare the journal entries to record the following. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 38,548. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
Explanation / Answer
Journal Entries:
Calculation of Interest Expenses on July 1:
Semi Annual Interest = 9.7705 / 2 = 4.88525%
Interest Expenses = 1,113,840 x 4.88525% = $54,414
Interest at Stated Rate = 1,092,000 x 5% = 54,600
On Dec 31 = 1,113,654 x 4.88525% = $54,405
Date Account Title Debit Credit Jan 1 2014 Cash 1,113,840 Bond Payable 1,092,000 Premium on Bonds Payable 21,840 July 1 2014 Interest Expenses 54,414 Premium on Bonds Payable 186 Cash 54,600 Dec 31 2014 Interest Expenses 54,405 Accrued Interest 54,405 (For accrual of Interest)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.