You purchase a bond for $875. It pays $80 a year (that is, the semiannual coupon
ID: 2704441 • Letter: Y
Question
You purchase a bond for $875. It pays $80 a year (that is, the semiannual coupon is 4%), and the bond matures after 10 years. What is the yield to maturity?
Determine the current market prices of the following $1,000 bonds if the comparable rate is 10% and answer the following questions.
XY 5.25% (interest paid annually) for 20 years AB 14% (interest paid annually) for 20 years
Which bond has a current yield that exceeds the yield to maturity?
Which bond may you expect to be called? Why?
If CD, Inc., has a bond with a 5.25% coupon and a maturity of 20 years but which was lower rated, what would be its price relative to the XY, Inc., bond? Explain.
Explanation / Answer
You purchase a bond for $875. It pays $80 a year (that is, the semiannual coupon is 4%), and the bond matures after 10 years. What is the yield to maturity?
P = price of bond = 875 $
a = annual payment = 80 $
n = period = 10 years
Let k be the yield.
we consider annual payments.
annual coupon rate = 4%*2 = 8%
F= Face value = 80/0.08 = 1000 $
P = a((1+k)^n-1)/(k(1+k)^10) + F/(1+k)^10
=> 875 = 80((1+k)^10-1)/(k(1+k)^10) + 1000/(1+k)^10
At k = 0.1004 = 10.04%, RHS = 874.87 $ = 875 $
Hence YTM = k = 10.04%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.