You purchase a bond that has no maturity date. The bond has an annual coupon pay
ID: 1169483 • Letter: Y
Question
You purchase a bond that has no maturity date. The bond has an annual coupon payment of $75 and is currently selling at price of $1250. What is your rate of return?
12.50%
16.67%
5.87%
6.67%
6.00%
You invest a dollar for two years. The current rate (year 1) is 5%. At the end of year 2 you have $1.08. What is the rate in year 2.
0.0850
0.0500
0.0532
0.0286
0.0300
Treasury STRIPS are
tax-exempt bonds.
simple loans.
discount bonds.
fixed payment loans.
At an interest rate of 3%, what is the present value of $1000 to be received five years from now?
A $1,667
B $863
C $1,159
D $850
The current price of a bond is $952.40. Its price next year is $925.90. What is the discount factor?
A 0.9451
B 0.9722
C 0.8390
D 0.6794
E 0.8673
You purchase a two-year $1000 face value bond at par. The bond has a 6% coupon rate.However, do to cashflow problems, the company misses the first coupon payment, but pays both coupons payments in year 2. What is your rate of return?
A 0.0583
B 0.0653
C 0.0300
D 0.0600
E 0.0428
Using the information, in the previous question, suppose the company pays all of the coupon payments on time. What is your rate of return?
0.1200
0.0600
0.0300
0.0500
0.0800
A12.50%
B16.67%
C5.87%
D6.67%
E6.00%
Explanation / Answer
(1) (E)
Rate of return = Annual coupon payment / bond price = $75 / $1250 x 100 = 6%
(2) (D)
$1 x 1.05 x (1 + r) = $1.08
1.05 x (1 + r) = 1.08
1 + r = 1.02857
r = 0.02857 = 2.86%
(3) (A)
Interest on STRIPS are tax exempt.
(4) (C)
FV = $1,000 x (1.03)5 = $1159
(5) (B)
Discount factor = Next year's bond price / current year bond price
= $925.9 / $952.4 = 0.9722
Note: Out of 7 questions, the first 5 are answered.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.