Calculate the yield to maturity on the following bonds: A 9.4 percent coupon (pa
ID: 2818273 • Letter: C
Question
Calculate the yield to maturity on the following bonds:
A 9.4 percent coupon (paid semiannually) bond, with a $1,000 face value and 19 years remaining to maturity. The bond is selling at $965.
An 8.4 percent coupon (paid quarterly) bond, with a $1,000 face value and 10 years remaining to maturity. The bond is selling at $901.
An 11.4 percent coupon (paid annually) bond, with a $1,000 face value and 6 years remaining to maturity. The bond is selling at $1,051.
please show and explain all steps on a financial calculator as well
Explanation / Answer
YTM = [Interest per period +((Face value-current market price)/periods remainin to maturity)] / [Face value*.4+current market price*.6]
Bond 1
YTM = [47 +((1000-965)/38)] / [(1000*.4+965*.6]
= (47+.9211)/979
= .0489
= 4.90%
Bond 2
YTM = [21 +((1000-901)/40)] / [(1000*.4+901*.6]
= (21+2.475)/940.6
= 23.475/940.6
= .0249
= 2.49%
Bond 3
YTM = [114 +((1000-1051)/6)] / [(1000*.4+1051*.6]
= (114-8.5)/1030.6
= 105.5/1030.6
= .1024
= 10.24%
Note: We can also use (Face value+current market price)/2 in denominator. But above equation will give more appropriate answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.