A travel agency is chartering a flight for a minimum of 200 people. If exactly 2
ID: 2897320 • Letter: A
Question
A travel agency is chartering a flight for a minimum of 200 people. If exactly 200 people sign up for the flight, the fare is set at $300/person. For each additional person who signs up, beyond the 200th, each passenger's fare is reduced by $1. Determine how many passengers will result in a maximum revenue for the agency. What is the maximum revenue? What would be the fare per passenger in this case?Hint: start by explaning why the revenue function R is given by R(x)=(200+x)(300-x), where x >or equal to 0 is the number of passengers over 200.
Explanation / Answer
R(x)=(200+x)(300-x) when x persons increases fare of each person decreases by one.so total fare decreaced=x for maximum revenue dR(x)=0 (300-x)-200-x= x=50 persons maximum revenue=250*250=6250000dollars fare per passenger =250dollars
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.