Suppose that 20% of all homeowners in an earthquake-prone area of California are
ID: 2936549 • Letter: S
Question
Suppose that 20% of all homeowners in an earthquake-prone area of California are insured against earthquake damage. Four homeowners are selected at random; let x denote the number among the four who have earthquake insurance. (a) Find the probahility distribution of x. (Hint: Let S denote a homeowner who has insurance and F one who does not. Then one possible outcome is SFSS, with probability (.2).8)2)(.2) and associated x value of 3. There are 15 other outcomes.) Probability (b) What is the most likely value of x? O 0 and 1 04 (c) What is the probability thal at least two of the four selected hoeowners have earthquake insurance? (at least 2 of the 4 have earthquake insurance)Explanation / Answer
a)
x P(x)
0 0.84 = 0.4096
1 4C1 * 0.21 * 0.83 = 0.4096
2 4C2 * 0.22 * 0.82 = 0.1536
3 4C3 * 0.23 * 0.81 = 0.0256
4 4C4 * 0.24 * 0.80 = 0.0016
b) Option-C) 0 and 1
c) P(X > 2) = P(X = 2) + P(X = 3) + P(X = 4)
= 0.1536 + 0.0256 + 0.0016
= 0.1808
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.