Suppose that 20% of all homeowners in an earthquake-prone area of California are
ID: 3052992 • Letter: S
Question
Suppose that 20% of all homeowners in an earthquake-prone area of California are insured against earthquake damage. Four homeowners are selected at random; let x denote the number among the rour who have earthquake insurance. (a) Find the probability distribution of x. (Hint: Let S denote a homeowner who has insurance and F one who does not. Then one possible outcome is SFSS, with probability (.2)(.8)(.2)(.2) and assaciated x value of 3. There are 15 other outcomes.) alue of x Probability (b) What is the most likely value of x? 0 and 1 (c) What is the probability that at least two of the four selected homeowners have earthquake insurance? P (at least 2 of the 4 have earthquake insurance) You may need to use the appropriate table in Appendix A to answer this question.Explanation / Answer
Value of x Probability
0 0.4096
1 0.4096
2 0.1536
3 0.0256
4 0.0016
b) Most likely value of x is 0 and 1
c) P(X > 2) = P(X = 2) + P(X = 3) + P(X = 4)
= 0.1536 + 0.0256 + 0.0016 = 0.1808
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.