Average talk time between charges of a cell phone battery is advertised as 3.6 h
ID: 2945887 • Letter: A
Question
Average talk time between charges of a cell phone battery is advertised as 3.6 hours. Assume that talk time/battery life is normally distributed with a standard deviation of 0.8 hour. Use Table 1.
Find the probability that talk time/battery life between charges for a randomly selected cell phone is below 3.3 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Find the probability that talk time/battery life between charges for a randomly selected cell phone is both more than 4 hours and below 2.1 hours. (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Twenty one percent of the time, talk time between charges is below a particular value. What is this value? (Round "z" value to 2 decimal places and final answer to 3 decimal places.)
Average talk time between charges of a cell phone battery is advertised as 3.6 hours. Assume that talk time/battery life is normally distributed with a standard deviation of 0.8 hour. Use Table 1.
Explanation / Answer
Solution:
(a) P(X < 3.3) = P((X-mean)/s <(3.3-3.6)/0.8) = P(Z < -0.375) = 0.352 (from standard normal table)
(b) P(X< 2.1 or X > 4) = P(Z <(2.1-3.6)/0.8) + P(Z >(4 - 3.6)/0.8)
= P (Z < ?1.88) + P(Z > 0.5 )
= 0.0301+0.3085
= 0.3386
(c) P(X<c)=0.21
=> P(Z<(c-3.6)/0.8) =0.21
=> (c-3.6)/0.8 = -0.81 (from standard normal table)
=> c = 3.6-0.81*0.8
= 2.952
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.