Assume that 100 components are placed on test for 1000 h. From previous testing,
ID: 2971169 • Letter: A
Question
Assume that 100 components are placed on test for 1000 h. From previous testing, we believe that the hazard rate is constant, and the MTTF = 500 h. Estimate the number of components that will fail in the time interval of 100 - 200 h. How many components will fail if it is known that 15 components failed in T < 100 h?
Assume that 100 components are placed on test for 1000 h. From previous testing, we believe that the hazard rate is constant, and the MTTF = 500 h. Estimate the number of components that will fail in the time interval of 100 - 200 h. How many components will fail if it is known that 15 components failed in TExplanation / Answer
Ignore my first answer.
lambda = 1/MTTF = 1/500
Thus, the number that are expected to fail between 100 and 200, as there are 100, equals
100 * [F(200) - F(100)]
F(t) = 1 - e^-lambda t
Thus, F(200) = 1 - e^-1/500*200 = 1-e^-2/5
F(100) = 1-e^-1/500*100 = 1-e^-1/5
Then, 100 * [F(200) - F(100)] = 100 * ((1-e^-2/5) - (1-e^-1/5)) = 100 * (e^-1/5 - e^-2/5) =
100e^-1/5 - 100e^-2/5 =
14.8410707042342
If 15 fail in 0-100, there are 85 left at time 100. Then, as this is a memoryless process with a constant hazard rate, the number that are expected to fail in the next 100 hours is
85*(F(200-100) - F(100-100)) = 85*(F(100)-F(0)) = 85 * ((1-e^-1/5) - 0) = 85 - 85e^-1/5 =
15.4078859883715
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.