Assume that 12 jurors are randomly selected from a population in which 79% of th
ID: 3368869 • Letter: A
Question
Assume that 12 jurors are randomly selected from a population in which 79% of the people are Mexican-Americans. Refer to the probability distribution table below and find the indicated probabilities.
Assume that 12 jurors are randomly selected from a population in which 79% of the people are Mexican-Americans. Refer to the probability distribution table below and find the indicated probabilities. 0+ 0+ 0+ 30.0001 40.0007 50.0044 6 0.0193 70.0621 80.146 9 0.2442 10 0.2756 10.1885 12 0.0591 2 Find the probability of exactly 5 Mexican-Americans among 12 jurors. Find the probability of 5 or fewer Mexican-Americans among 12 jurors. P(zExplanation / Answer
P(x=5) = 0.0044
P(x<=5) = 0.0001 + 0.0007 + 0.0044
= 0.0052
5 Mexican -Americans among 12 jurors suggest that the selection process discriminates against Mexican -Americans
Yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.