Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that 12 jurors are randomly selected from a population in which 81% of th

ID: 3040748 • Letter: A

Question

Assume that 12 jurors are randomly selected from a population in which 81% of the people are Mexican-Americans. Refer to the probability distribution table below where x represents the number of Mexican-Americans on the jury. Find the indicated probabilities P(x) 0+ 0+ 0+ 4 0.0004 5 0,0025 6 0.0123 7 0.0449 8 0.1195 9 0.2265 10 0.2897 11 0.2245 12 0.0798 Find the probability of exactly 6 Mexican-Americans among 12 jurors. P(z = 6) = Find the probability of 6 or fewer Mexican-Americans among 12 jurors. es 6 Mexican-Americans among 12 jurors suggest that the selection process discriminates against Mexican- Americans? Do

Explanation / Answer

Solution:-
=> P(x = 6) = 0.0123


=> The probability of 6 or fewer Mexican-Americans among 12 jurors is 0.0152.

(0 + 0 + 0 + 0 + 0.0004 + 0.0025 + 0.0123) = 0.0152

=> Yes

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote