A solenoid 10.0 cm in diameter and 73.9 cm long is made from copper wire of diam
ID: 3164027 • Letter: A
Question
A solenoid 10.0 cm in diameter and 73.9 cm long is made from copper wire of diameter 0.100 cm, with very thin insulation. The wire is wound onto a cardboard tube in a single layer, with adjacent turns touching each other. What power must be delivered to the solenoid if it is to produce a field of 8.40 mT at its center? (Assume the resistivity of the copper wire is 1.70 times 10^-8 Ohm middot m.) 7.07e4 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. WExplanation / Answer
Here ,
r = 5 cm = 0.05 m
for the length of solenoid
L = 73.9/(pi * 10) * 0.10 = 0.235 cm
let the current needed is I
8.40 *10^-3 = 4pi *10^-7 * (73.9/(pi * 10)) * I/(0.235 *10^-2)
solving for I
I = 6.68 A
for the resistance
R = 1.68 *10^-8 * 0.739/(pi * (0.10 *10^-2/2)^2)
R = 0.0158 Ohm
power delivered = 6.68^2 * 0.0158
power delivered = 0.705 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.