Consider the ANOVA table that follows. Analysis of Variance Source DF SS MS F Re
ID: 3224200 • Letter: C
Question
Consider the ANOVA table that follows. Analysis of Variance Source DF SS MS F Regression 3 3707.90 1235.97 23.11 Residual Error 46 2460.01 53.48 Total 49 6167.91 (a-1) Determine the standard error of estimate. (Round your answer to 2 decimal places.) Standard error of estimate (a-2) About 95% of the residuals will be between what two values? (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.) 95% of the residuals will be between and . (b-1) Determine the coefficient of multiple determination. (Round your answer to 3 decimal places.) Coefficient of multiple determination value is . (b-2) Determine the percentage variation for the independent variables. (Round your answer to 1 decimal place.) The independent variables explain % of the variation. (c) Determine the coefficient of multiple determination, adjusted for the degrees of freedom. (Round your answer to 3 decimal places.) Coefficient of multiple determination, adjusted for the degrees of freedom
Explanation / Answer
Part-a-1
Standard error =sqrt(MSE)=sqrt(53.48)=7.331
Part-a-2 95% of residuals will be found between -7.331 to +7.331
Part-b-1
Coefficient of multiple determination R2=SSR/SST=3707.90/6167.91 =0.601
Part-b-2
The independent variables explain 60.1% of the variation.
Part-c
Adjusted coefficient of multiple determination Adj R2= 1-MSE/(SST/(n-1))
=1-53.48/(6167.92/49)
=0.575
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.