Consider the ANOVA table that follows. Analysis of Variance Source DF SS MS F Re
ID: 3024228 • Letter: C
Question
Consider the ANOVA table that follows.
Analysis of Variance
Source
DF
SS
MS
F
Regression
5
3710.00
742.00
12.89
Residual Error
46
2647.38
57.55
Total
51
6357.38
a-1.
Determine the standard error of estimate. (Round your answer to 2 decimal places.)
Standard error of estimate
a-2.
About 95% of the residuals will be between what two values? (Round your answers to 2 decimal places.)
95% of the residuals will be between and .
b-1.
Determine the coefficient of multiple determination. (Round your answer to 3 decimal places.)
Coefficient of multiple determination value is .
b-2.
Determine the percentage variation for the independent variables. (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.)
The independent variables explain % of the variation.
c.
Determine the coefficient of multiple determination, adjusted for the degrees of freedom. (Round your answer to 3 decimal places.)
Coefficient of multiple determination
Consider the ANOVA table that follows.
Explanation / Answer
standard error or estimate = sqrt( MSE) =sqrt(57.55) = 7.586
a2 About 95% of the residuals will be between what two values? (Round your answers to 2 decimal places.)
mean residual +- 1.96*SE= (-14.87,14.87) ( mean residual =0)
b1) Determine the coefficient of multiple determination. (Round your answer to 3 decimal places.)
coefficient of multiple determination =SS regression/SS total = 3710/6357.38=0.5836
around 58.36% of coefficient of multiple determination.
b2. The independent variables explain 58.4 percent of the variation.
c. coefficient determination (adjusted) = MS total - MS residual / MS total
MS total = 6357.38/51 = 124.6545
coefficient determination (adjusted) = 124.6545- 57.55 / 124.6545=0.538
coefficient of multiple determination = 0.538
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.