An electric current is given by the expression I(t) = 75sin(60 ? t) where I is i
ID: 3288878 • Letter: A
Question
An electric current is given by the expression I(t) = 75sin(60 ? t) where I is in amperes and t is in seconds. What is the total charge carried by the current from t = 0 to t = 1/120 s?
I know I have to integrate this equation from 0 to 1/120. According to the source where I copied this problem, example # 2, the answer is 0.8 C
http://gmanacheril.com/PHY2049/Text Materials/Lesson 3.3.pdf
Based on my calculations the answer is .398. Please kindly assist me in getting the right answer. It will be of great help if you can provide me with the steps as well. Thank you very much in advance!
Explanation / Answer
ur ans is correct .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.