Consider the following hypothesis test: Ho: 12 Ha: > 12 A sample of 25 provided
ID: 3315326 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test: Ho: 12 Ha: > 12 A sample of 25 provided a sample mean x-14 and a sample standard deviation s = 4.32 a. Compute the value of the test statistic (to 2 decimals) The p-value is select your answer- Answer the next three questions using the critical value approach. c. Using = 0.05, what is the critical value for the test statistic? (to 3 decimals) State the rejection rule: Reject Ho> if t isSelect your answer-the critical value. d. Using a = 0.01, can you conclude that the population mean is greater than 12? Select your answerExplanation / Answer
a) test statistic = (x bar - mean) / (sd / sqrt(n)) = (14 - 12) / (4.32 / sqrt(25)) = 2.31
b) p-value = P(t > 2.31) = 0.0149
c) Critical value = t0.05,24 = 1.711
Rejection rule: Reject H0 : if t is greater than the critical value
d) Since p-value is not less than 0.01, we should not reject null hypothesis
SO, there is not enough evidence to conclude that the population mean is greater than 12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.