Consider the following hypothesis test: H_0: mu lessthanorequalto 26 H_a: mu 26
ID: 3299742 • Letter: C
Question
Consider the following hypothesis test: H_0: mu lessthanorequalto 26 H_a: mu 26 A sample of 40 provided 3 sample mean of 27.4. The population standard deviation is 4. a. Compute the value of the test statistic (to 2 decimals). b. What is the p-value (to 4 decimals)? Use the value of the test statistic rounded to 2 decimal places in your calculations. c. At a = .01, what is your conclusion? p-value is H_0 d. What is the rejection rule using the critical value? Reject H_0 if z is What is your conclusion? H_0Explanation / Answer
given n=40
sample mean =27.4
standard deviation =4
a) test stastic = (26-27.4)/(4/sqrt40)=-2.21
b)p value from test static looking into z table for value -2.21 is pvalue = 0.0136
c) since p value is greater than 0.0136>0.01 we donot reject null hypothesis H0
d) rejecT h0 IF z IS LARGE
FAIL TO REJECT H0 OR DO NOT REJECT H0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.