8234 3) 460 randomly selected light tnalbe were ested in a leorasory, 315 lasted
ID: 3362799 • Letter: 8
Question
8234 3) 460 randomly selected light tnalbe were ested in a leorasory, 315 lasted re thousan Point estimate of the Proportion of all light h11-that last A) 0.685 man sro ,own 8) 0.315 C) 0 683 D 0.406 Use the given degree of contidence and sample dats to construct a contidence 4) n-107, x-51; 88% confidence interval for the pos C) 0.402 p0.552 0.398p 0.55 D) 0.401 p0.553 5) When 319 college students are randomly selected and surveyed, it is found that 120e a 99% confidence interval for the true proportion of all college students who own a A) 0.332Explanation / Answer
Result:
4 questions answered.
6).
For 90%, z=1.645
d=3.7
sd=28
Sample size = (z2*s2)/d2
= (1.6452*282)/3.72
=154.968
The sample size required= 155
7).
1.881
8).
P=0.89
For 95%, z=1.96
d=0.04
Sample size = (z2*p*(1-p))/d2
= (1.962*0.89*0.11)/0.042
=235.05
The sample size required= 236
9).
P=0.5( assumed)
For 94%, z=1.881
d=0.04
Sample size = (z2*p*(1-p))/d2
= (1.8812*0.5*0.5)/0.042
=552.83
The sample size required=553
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.