Consider a process that has 3 stations, ordered in sequence: A, B and C. At each
ID: 377107 • Letter: C
Question
Consider a process that has 3 stations, ordered in sequence: A, B and C. At each station, two consecutive tasks are performed one after the other. The time (in seconds per unit) it takes for a single person to perform each task is given in the table below (e.g., task A2 takes 60 seconds per unit):
Station
# of
Workers
Task A1
Task
A2
Task
B1
Task
B2
Task
C1
Task C2
A
2
70
60
-
-
-
-
B
1
-
-
20
20
-
-
C
1
-
-
-
-
15
15
The table also gives the number of workers at each station. What is the capacity of this process (in units per minute)? Remember bottleneck determines the capacity of the process. (The accuracy should be of two digits after the decimal places.)
Please include an explanation.
Station
# of
Workers
Task A1
Task
A2
Task
B1
Task
B2
Task
C1
Task C2
A
2
70
60
-
-
-
-
B
1
-
-
20
20
-
-
C
1
-
-
-
-
15
15
Explanation / Answer
At station A:
Task 1 = 70 secs
since 2 workers are working, effective time = 70/2 = 35 secs
task 2 = 60 secs, since 2 workers = 60/2 = 30 secs
At station B, both task take 20 secs each.
At station C both task take 15 secs each.
The bottleneck is 35 secs for Task A1.
Hence process capacity is determined by TaskA1
process capacity = 1 min/35 secs = 60/35 = 1.71 units per min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.