Consider a process that has 3 stations, ordered in sequence: A, B and C. At each
ID: 445223 • Letter: C
Question
Consider a process that has 3 stations, ordered in sequence: A, B and C. At each station, two consecutive tasks are performed one after the other. The time (in seconds per unit) it takes for a single person to perform each task is given in the table below (e.g., task A2 takes 10 seconds per unit):
The table also gives the number of workers at each station. What is the capacity of this process (in units per minute)?
Station
# of
Workers
Task A1
Task
A2
Task
B1
Task
B2
Task
C1
Task C2
A
1
20
10
-
-
-
-
B
2
-
-
40
40
-
-
C
1
-
-
-
-
15
5
Station
# of
Workers
Task A1
Task
A2
Task
B1
Task
B2
Task
C1
Task C2
A
1
20
10
-
-
-
-
B
2
-
-
40
40
-
-
C
1
-
-
-
-
15
5
Explanation / Answer
Capacity of station A = m/processing time, where m = number of workers
= 1/(20+10) = 1/30 per second or 1/30*60 = 2 tasks per minute.
Capacity of Station B = m/processing time, where m = number of workers
= 2/(40+40) = 2/80 per second or 2/80*60 = 1.5 tasks per minute
Capacity of station C = m/processing time, where m = number of workers
= 1/(15+5) = 1/20 per second or 1/20*60 = 3 tasks per minute
Capacity of the process = the lowest capacity among all work stations = 1.5 tasks per minute (i.e that of station B).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.