A uniform disk with mass m = 9.09 kg and radius R = 1.37 m lies in the x-y plane
ID: 3900624 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 9.09 kg and radius R = 1.37 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 316 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 316 N at the edge of the disk on the A uniform disk with mass m = 9.09 kg and radius R = 1.37 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 316 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 316 N at the edge of the disk on theExplanation / Answer
1)
T1 = F1*r = 316*1.37 = 432.92 Nm
2)
T2 = 0 (since force is aligned with origin)
3)
T3 = 0 (since force is aligned with origin)
4)
x-component of net torque about z-axis = 0
5)
y-component of net torque about z-axis = 0
6)
z-component of net torque about z-axis = 432.92 Nm
7)
Angular acceleration = Torque / Inertia
Inertia of disk = 1/2*mr^2 = 1/2*9.09*1.37^2 = 8.53 kg-m^2
Angular acceleration = 432.92 / 8.53 = 50.75 rad/s^2
8)
After 1.5 s, angular velocity = 1.5*50.75 = 76.124 rad/s
Kinetic energy = 1/2*Iw^2
= 1/2 *8.53*76.124^2
= 24715.35 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.