Calculate the number of moles and the mass (in g) of the solute in each of the f
ID: 474378 • Letter: C
Question
Calculate the number of moles and the mass (in g) of the solute in each of the following solutions
(a) 2.40L of18.4MH2SO4, concentrated sulfuric acid
moles mol
mass g
(b) 153.0mL of4.3105MNaCN, a lethal concentration of sodium cyanide in blood serum
moles mol
mass g
(c) 5.22L of12.7MH2CO, the formaldehyde used to "fix" tissue samples
moles mol
mass g
(d) 330.mL of1.8106MFeSO4, a concentration of iron sulfate detectable by taste in drinking water
moles mol
mass g
I am having a hard time figuring this out and would appreciate the help.
Explanation / Answer
(a)
M = n/V
so
moles = volume x molarity
= 2.40L x 18.4 M
= 44.16 moles
1 mole of sulphuric acid = 98.07g
so
44.16 moles = 44.16 x 98.07
= 4330.77 g
so mass = 4330.77g
(b)
moles = volume x molarity
= 0.153 L x 4.3 105 M
= 0.6579 105 moles = 0.00006579 moles
1 mole of NaCN = 49 g
so
0.00006579 moles = 0.00006579 x 49
= 0.003223 g
so mass = 0.003223 g
(c)
moles = volume x molarity
= 5.22 L x 12.7 M
= 66.294 moles
1 mole of H2CO = 30.03 g
so
66.294 moles = 66.294 x 30.03
= 1990.80 g
so mass = 1990.80g
(d)
moles = volume x molarity
= 0.330 L x 1.8 106 M
= 0.594 106 moles = 0.00000594 moles
1 mole of FeSO4 = 151.90 g
so
0.00000594 moles = 0.00000594 x 151.90
= 0.0009 g
so mass = 0.0009 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.