Exercise 16.67 with feedback Consider the titration of a 33.0 mL sample of 0.180
ID: 501413 • Letter: E
Question
Exercise 16.67 with feedback Consider the titration of a 33.0 mL sample of 0.180 M HBr with o.200 M KOH. Determine each of the following: You may want to reference (DA pages 789-782) section 16.4 while completing this problem. Part A the initial pH Express your answer using three decimal places. pla. Submit My Answers Give Up Part B the volume of added base required to reach the equivalence point Express your answer in milliliters. mL Submit My Answers Give U Part C the pH at 11.1 mL of added base Express your answer using three decimal places. pHExplanation / Answer
part A)
initial pH = -log [H+]
= -log (0.180)
pH = 0.745
part B)
millimole of HBr = 33 x 0.180 = 5.94
at equivalence point :
millimoles of acid = millimoles of base
5.94 = 0.2 x Ve
volume of base adde = 29.7 mL
part C)
millimoles of base = 11.1 x 0.2 = 2.22
here acid millimoles > base millimoles
[H+] = 5.94 - 2.22 / (33 + 11.1) = 0.0844
pH = -log (0.0844)
pH = 1.074
part D)
This is a strong acid and strong base titration. so pH at equivalence point is 7
pH = 7
part E)
volume of base = 29.7 + 5 = 34.7
millimoles of base = 34.7 x 0.2 = 6.94
[OH-] = 6.94 - 5.94 / (34.7 + 33) = 0.0148
pOH = -log (0.0148) = 1.83
pH = 12.17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.