Calculate the potential for each cell as shown below and indicate whether the me
ID: 510425 • Letter: C
Question
Calculate the potential for each cell as shown below and indicate whether the metal electrode in the half-reaction opposite the standard hydrogen electrode, S H.E., would be the anode or the cathode if the cell was shorted and electrons were allowed to flow freely at 25 degree C. A) S.H.E.|| Zn^2+(aq, 0.0570 M)|Zn(s) E^o_Zn^2+/Zn = -0.762 V The Zn electrode is the anode. cathode. B) Pt(s)|V^3+(aq, 0.275 M), V^2+(aq, 0.00380 M)||S.H.E. E^o_V^3+/V^2+ = -0.255 V The Pt electrode is the anode cathodeExplanation / Answer
B. The half cell reaction is V3+ (0.275M ) ----> V2+(0.00380M)
Equilibrium constant , K = [V2+]/[V3+]
= 0.00380 / 0.275
= 0.0138
According to Nernst Equation ,
E = Eo - (0.059 / n) log K
= Eo - (0.059 / n) log K
Where
E = electrode potential of the cell = ?
Eo = standard electrode potential = +0.255 V
n = number of electrons involved in the reaction = 1
Plug the values we get
E = Eo - (0.059 / n) xlog K
= +0.255 - (0.059 / 1 ) x log 0.0138
= +0.3647
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.