Chemistry problem.... detail solution pls ... A 5 mL pipet has graduation marks
ID: 789122 • Letter: C
Question
Chemistry problem.... detail solution pls
...
Explanation / Answer
Weight of dry flask: 10.5472 g
Weight of flask with water: 15.5733 g
Density of water: 0.997770 g/mL
Weight of water = Weight of flask with water - Weight of dry flask
? = 15.5733 g - 10.5472 g
Weight of water = 5.0261 g
Density = (mass of solution in g) / (volume of solution in mL)
= 5.0261 g / 0.997770 g/mL
Density = 5.0373 mL
Pipet can be read to two decimal places, so therefore, the actual volume delivered bt pipet is 5.04 mL.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.