The reaction shown below is a reversable process,with K close to unity. Assuming
ID: 807143 • Letter: T
Question
The reaction shown below is a reversable process,with K close to unity.
Assuming that K = 1 and that the concentration of each starting material is 0.40 M, what is the concentration of the ester species after the reaction has reached equilibrium? The concentration of (H3C)2HC-COOCH2CH3 at equilibrium is Number ____________ M Select from the following changes to the experimental conditions (you may select more than one) that would increase the yield of the ester product: remove H2O as it forms decrease the amount of CH3CH2OH use a vast excess of CH3CH2OH increase the amount of H2OExplanation / Answer
Esterification follow 2nd order kinetics
K=1 , [R1] = 0.4M = [R2] = 0.4M
k= x/tR(R-x) at equlibirium R1-x=R2-x=x 0.4-x= x or x=0.4/2=0.2
While chemical kinetics is concerned with the rate of a chemical reaction, thermodynamics determines the extent to which reactions occur. In a reversible reaction, chemical equilibrium is reached when the rates of the forward and reverse reactions are equal (the principle of detailed balance) and the concentrations of the reactants and products no longer change.
2-remove H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.